Turistický zájazd do Javorníkov 8. mája Vás pozývame na turistiku do Javorníkov

TABLE

História » Florbal » ŠK 98 Pruské
2003
História florbalu v Pruskom sa začala písať niekedy na jeseň roku 2003, kedy Dr. Petr Vašíček v rámci utužovania priateľských kontaktov medzi žiakmi našej základnej školy a deťmi z mesta Valašské Klobouky, priniesol prvú sadu zvláštnych – deravých loptičiek a hokejok – a učil nás pravidlám malého florbalu. Začiatky florbalu v Pruskom sú neodmysliteľne spojené s menami: Dr. Miroslav Tarabík, Eva Benešová [tréneri] a Mgr. Ján Šatka [riaditeľ], ktorý sa snažil od začiatku vytvoriť podmienky pre tento netradičný šport. Tento šport sa ujal najmä medzi „malými“ dievčatami na ZŠ, keď sa v zápätí vytvorili florbalové krúžky na škole, ktoré v svojej činnosti na pôde školy pokračujú až do dnešných čias. Keďže sme široko – ďaleko boli prvou „florbalovou lastovičkou“ prvé úspechy na seba nedali dlho čakať. Ešte v tomto roku sa dievčatá zapojili do dvoch medzinárodných florbalových turnajov Turnaja Slovanskej vzájomnosti [Valašské Klobouky] a Vianočného turnaja v ktorých obsadili 1. miesto. A medzinárodné florbalové kontakty sa začali postupne utužovať a rozširovať...

2004
Rok 2004 z hľadiska športu a zvlášť florbalu v Pruskom by sme mohli spokojne nazvať – šokujúcim rokom. Dievčatá išli so svojimi počiatočne nadobudnutými skúsenosťami, elánom a nasadením do postupovej súťaže Orion florbal cup – školské majstrovstvá Slovenska vo florbale. Postupne sa cez okresné a krajské kolo prebojovali do republikového finále. Na prekvapenie všetkých, tieto naše žiačky priniesli do Pruského najcennejšiu trofej [1. miesto] a brankárka – Janka Hudecová sa stala najlepšou brankárkou turnaja. Okrem trofeje si so sebou priniesli aj vstupenky na MS v ľadovom hokeji, ktoré sa v tom roku konali v Parhe. V druhom ročníku Vianočného turnaja pri účasti družstiev z Valaškých Klobouk, Nemšovej a Mikušoviec obhájili vlaňajšie prvenstvo.

2005
V tomto roku sa Turnaj vzájomnosti transformoval na dlhodobú „Karpatskú interligu dievčat“ KID. Nemenil sa iba názov, ale hlavne kvalita zúčastnených družstiev a konkurencia bola naozaj veľká, veď z českej strany sa interligy zúčastňovali tímy hrajúce českú juniorskú extraligu. Naše dievčatá v tomto ročníku obsadili pekné 4. miesto. Aj v roku 2005 sa dievčatá zúčastnili Školských majstrovstiev Slovenska vo florbale pod názvom Exel Florbal Cup. ...a pokračovali vo svojich vynikajúcich výsledkoch keď opäť obsadili 1. miesto. V tomto roku rozširovali svoje hráčske skúsenosti aj s poľskými juniorskými ligovými florbalovými družstvami a na turnaji v Czarnom Dunajci obsadili 4. miesto. Možno aj pod vplyvom týchto mládežníckych úspechov florbalu sa začal náš klub viac interesovať o tento mladý šport a „pohrávať sa s myšlienkou“ začlenenia do štruktúr ŠK98. Na podporu tohto zámeru sme pre členov klubu a verejnosť zorganizovali „Veľkonočný turnaj vo florbale“.

2006
V tomto roku dievčatá v tradičných aktivitách – Vianočný turnaj vo florbale a KID - obsadili tradičné miesto – 1. a 4. miesto. Zapojili sa aj do Veľkonočného turnaja v Nemšovej a do turnaja „O pohár starostu obce“ v Hornom Sŕni, na ktorých obsadili 1. miesto. V tomto roku stále dievčatá ešte trénovali pod hlavičkou školy a krúžkov.

2007
Dá sa povedať, že toto bol ďalší zlomový bod. Od tohto roku sme totiž začlenili florbal, ako integrálnu súčasť nášho klubu. Stále však ešte dievčatá pre svoj vek [8. - 9. ročník] trénovali a súťažili v školských podmienkach. Ale postupne ich klub vysielal na turnaje [aj so staršími florbalistkami] po Slovensku. Uvedomili sme si totiž, že aj keď nemáme celkom optimálne podmienky pre florbal [bytostne nám chýba hala], všetko môže nahradiť entuziazmus a vôľa chcieť niečo dokázať. Druhým popudom bolo naše presvedčenie že práca s mládežou sa opláca a že onedlho môže priniesť svoje ovocie. V tomto roku sa tiež menil tréner dievčat – stal sa ním Ing. Vlado Gábor. V Karpatskej interlige dievčat [KID] opäť obsadili 4. miesto. Na školských majstrovstvách SR vo florbale – Exel Florbal Cup – dievčatá získali „zlatý hetrik“. Pod záštitou klubu sa zúčastnili florbalového turnaja Stupava Cup, v ktorom obsadili 6. miesto. Na Florbalovom turnaji v poľskom Nowom Targu obsadili 4. miestoVianočný turnaj vo florbale u nás v Pruskom – klasika – 1. miesto. Od tohto klub založil novú tradíciu dlhodobého florbalového turnaja realizovaného v podmiekach školy pod názvom DirectorCup – ktorý bol určený ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá a cieľom ktorého je dlhodobé vyhľadávanie mladých florbalových talentov.

2008
Po minuloročných „oťukávačkách“ sa klub rozhodol ísť do florbalu naplno. Dievčatá [9. ročník ZŠ – 2. ročník SŠ] prešli barážou a v sezóne 2008/2009 získali miestenku do elitnej Ženskej florbalovej extraligy. Domovskou halou sa im stala športová hala v neďalekej Dubnici nad Váhom. Skôr než sa tak stalo, stihli ešte vyhrať Canadian Open v Trenčíne [1. miesto], po štvrtý krát [škoda, že už naposledy] školské majstrovstvá Slovenska vo florbale – VIA Cup [1. miesto] a umiestnili sa na 3. mieste v turnaji pod názvom Tvrdošín Cup na ktorom sa zúčastnili extraligisti zo Slovenska, Česka a Poľska.

2009
Tento rok je skutočne významný pre florbal v Pruskom. Vo februári sa dievčatá prebojovali cez slovenskú kvalifikáciu na Majstrovstvá sveta vo florbale v kat. U16, ktoré sa konali pod záštitou ISF [Medzinárodná federácia športu na školách] a obsadili senzačné 3. miesto, čo bolo doposiaľ najlepšie umiestnenie dievčenského florbalového tímu na tomto fóre. Dievčatá mali jedinečnú možnosť zmerať si sily s družstvami florbalových veľmocí ako sú Švédsko, Rusko, Česko, Holandsko... Škoda iba, že tento rok sa majstrovstvá konali na Slovensku a nie napríklad v kolíske florbalu – vo Švédsku... Darilo sa aj v Slovenskej ženskej florbalovej extralige [ŽEX] keď ako nováčik obsadili vynikajúce 3. miesto. V tomto hektickom roku stihli dievčatá ešte obsadiť 1. miesto na Topoľčany Florbal Cupe. Dlhodobo priaznivé výsledky nášho florbalového tímu našli odozvu aj v reprezentačnom výbere Slovenska a 3 dievčatá sú v seniorskej reprezentácii Slovenska a ďalších 5 v juniorke.

• Obsadili sme 3. miesto v Ženskej florbalovej extralige v sezóne 2008/2009
• Majstrovstvá sveta vo florbale - U16 - 3. miesto - florbalistky ZŠ a ŠK´98.

2010
• Obsadili sme 2. miesto v Ženskej florbalovej extralige v sezóne 2009/2010

2011
• Obsadili sme 2. miesto v Ženskej florbalovej extralige v sezóne 2010/2011.

2012
1. miesto ZEX - Majster Slovenska.
4. miesto - EURO FLOORBAL CUP ŽENY.

Reprezentačný dres obliekli:
U - 19 - ŠPONIAROVÁ Michaela, HLAVÁČOVÁ Dominika, FLORIŠOVÁ Dominika, ILONČIAKOVÁ Radka, BEHANCOVÁ Daniela, TROŠKOVÁ Jana.

ŽENY - ŠPONIAROVÁ Michaela, LETKOVÁ Veronika.